Lasery to urządzenia, które obecnie są używane w bardzo wielu dziedzinach przemysłu czy usług. Jednym z ciekawych zastosowań, w jakich laser świetnie się sprawdza, jest grawerowanie. Dzięki bardzo dużej precyzyjności laserem można wykonywać różne, nawet dość skomplikowane wzory i to z niesamowitą wręcz powtarzalnością. Przybliżmy sobie dziś to, czym jest laser CO2 i na jakich podłożach można nim wykonywać grawer!
Laser CO2, czyli jaki?
Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym jest laser CO2, czyli nasz dzisiejszy bohater. Laser ten to tak naprawdę laser gazowy, w którym głównym ośrodkiem czynnym jest mieszanina dwutlenku węgla, azotu, wodoru i helu. Laser CO2 zwany także laserem molekularnym emituje falę w zakresie podczerwieni. Urządzenia do grawerowania właśnie tym rodzajem lasera charakteryzują się mniejszą mocą oraz płytszym wykonaniem zdobienia niż inne lasery tego typu. Dlatego też laser ten nazywany jest laserem „miękkim”. Jednak nie jest to w żadnym wypadku wada tego urządzenia. W niektórych materiałach wcale nie uzyskuje się wgłębienia, a jedynie odbarwia materiał pod wpływem wiązki lasera.
Warto jednak zaznaczyć, że ostateczny efekt grawerowania uzależniony jest od rodzaju materiału, jaki poddany jest obróbce. Wzory wykonane przy życiu lasera CO2 cechują się bardzo dużą precyzją i powtarzalnością, czyli możliwością wykonania wielu sztuk produktów z takim samym wzorem. Właśnie dlatego ten rodzaj obróbki znajduje zastosowanie zarówno przy wykonywaniu dużych zleceń firmowych, jak i mniejszych zamówień klienta indywidualnego.
Na jakim materiale graweruje się laserem CO2?
Skoro jak wspomnieliśmy laser CO2, nazywany jest „miękkim” ze względu na mniejszą moc niż inne lasery wykorzystywane do grawerowania, to przede wszystkim używany jest on do tworzenia wzorów na materiałach takich jak skóra, sklejka, drewno, szkło, pleksi oraz inne miękkie podłoża. Może być o używany również do większości materiałów organicznych, nie stosuje się go natomiast do grawerowania twardych metali.
Laser CO2 świetnie nadaje się także do grawerowania papieru oraz kartonu. Ze względu na dużą precyzję jest on też stosowany przy produkcji pieczątek, gdzie często liczą się najdrobniejsze detale oraz szczegóły ich wykonania.