Rozwój technologii, w tym druku, pozwala korzystać z wielu technik i metod nanoszenia nadruku na rozmaite powierzchnie. Różnią się one od siebie kosztami, czasem potrzebnym na cały proces, a także długotrwałością i wytrzymałością końcowego produktu. Inaczej też wygląda przygotowanie do procesu. Czym różnią się te dwie najbardziej popularne dziś techniki?
Na czym polega druk offsetowy i druk cyfrowy?
Popularne stają się nowe sposoby produkcji materiałów promocyjnych, dokumentów i projektów graficznych, które możliwe są dzięki zaawansowanym technikom i maszynom. Przedsiębiorcy i osoby prywatne skorzystać mogą z bogatej oferty drukarni, które wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, udostępniają nowe techniki druku.
Druk offsetowy wymaga uprzedniego przygotowania matrycy z projektem. Jest ona projektowana i naświetlana oddzielnie dla każdej barwy, a wzory później przenoszone są na powierzchnię za pomocą specjalnych cylindrów. Druk cyfrowy z kolei można porównać do działania domowych drukarek: podstawą jest cyfrowy projekt przygotowany na komputerze, który po naświetleniu wałka nanoszony jest z wykorzystaniem kolorowego lub czarno-białego tonera.
Jakie różnice między nimi należy brać pod uwagę?
Znaczenie ma czas oraz budżet, jakie można przeznaczyć na wydruk. W grę wchodzi również wielkość planowanego nakładu, powierzchnia, na którą nanoszony będzie nadruk oraz to, czy konieczne będzie edytowanie projektu. Offset sprawdzi się tam, gdzie konieczne jest nadrukowanie elementów nie tylko na papier, ale i na powierzchnie sztywne, tworzywa sztuczne lub materiał. Jest lepszy dla dużych formatów np. plakatów, a ponieważ koszt przygotowania matrycy jest dość duży i jakiekolwiek zmiany podczas druku są niemożliwe, lepiej wykorzystywać go do dużych nakładów: ulotek, wizytówek itp.
Druk cyfrowy umożliwia ingerencję w projekt, nanoszenie poprawek i zmian nawet po rozpoczęciu wydruku. Sprawdzi się do mniejszych nakładów, gwarantując dobrą jakość oraz szybki czas realizacji zamówienia, ale najlepiej wygląda na giętkich materiałach.