Podając komuś format papieru, musimy mieć pewną wiedzę na ten temat. Na szczęście nie jest to sprawa skomplikowana. Najczęściej posługujemy się rozmiarem A4, więc każdy praktycznie wie, o jaką wielkość chodzi. Jest jednak więcej formatów, które są na co dzień stosowane.
Najczęściej wykorzystywane formaty papieru — co warto wiedzieć?
Najbardziej jest znany format A4 o wymiarach 210 × 297 mm. Ten jest znany praktycznie przez wszystkich, ponieważ w tym rozmiarze jest papier ksero, zeszyt akademicki, blok rysunkowy, papier milimetrowy i podaniowy; drukowana praca dyplomowa. Kolejnym najczęściej wykorzystywanym jest A5. Zeszyt, książka, podręcznik ma zazwyczaj wymiar 148 × 210 mm. Firma B&S Print s.c. drukuje w tym formacie również broszury. Ulotki zamawiane są przeważnie w A6, czyli 105 × 148 mm. Kolejnym dość powszechnym jest format A3 – 297 × 420 mm. Jest to wielkość plakatów i gazet. Występują jeszcze A2, A1 i A0. Pomocniczymi są B np. do wydruku kalendarzy i C, stosowany do kopert.
Czym różni się format papieru brutto netto?
Format papieru brutto jest określany przez drukarnię jako powierzchnia wydruku razem ze spadami. Po odcięciu powstaje arkusz netto i jest gotowy do odbioru przez klienta. Jeśli zlecamy nakład ulotek, wizytówek, gazet, folderów, plakatów itd., musimy zapoznać się z wymiarami, jakie stosuje agencja poligraficzna czy drukarnia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ spad, jest nadrukiem poza obszarem netto. Jeśli w drukarce umieścimy format A4 czy A5, nie otrzymamy dokładnego wydruku, tak jak planowaliśmy. Musimy uwzględnić margines 3 mm i odliczyć z ze strony arkusza, ale z czterech stron. To bardzo ważna kwestia, szczególnie gdy ustawimy urządzenie na wydruk wielu egzemplarzy, bo może się okazać, że będziemy zmuszeni przerwać pracę i zaznaczyć spady. Każdy grafik zaznacza marginesy, by maszyna nie obcięła choćby jednej litery. Jeśli nie wiemy, jak podać wymiar do drukarni, poprośmy o pomoc pracownika.