Znakowanie odzieży to trend, który nigdy nie wyjdzie już z mody – stosują go nie tylko wielkie marki znanych producentów ubrań, ale także firmy, którzy widzą w nim świetny nośnik reklamy swoich usług. Zastanawiasz się, jak wygląda proces znakowania odzieży? Czy jest to skomplikowane rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Nadruki termotransferowe
Technika termotransferowa polega na znakowaniu materiału za pomocą wysokiej temperatury. Wykonany wcześniej na specjalnej kalce rysunek przenosi się na koszulkę przy użyciu prasy termostransferowej. Proces wygląda podobnie do druku na standardowej drukarce, przy czym tusz nie odbija się na kartce, ale na tkaninie. Materiał kładzie się na płycie prasy. Należy pamiętać, aby rozłożyć go równo i usunąć wszelkiego rodzaju zagniecenia. Metoda ta wykonywana jest więc przez doświadczonych fachowców, ponieważ wymaga dużej uważności i precyzji. Zaletą korzystania z termotransferu jest możliwość szybkiego druku wybranego wzoru na wielu koszulkach. Znakując odzież metodą termotransferową, wykorzystujemy rózwież kolorowe folie flex - docinane do dowolnego kształtu.
Potrzebujesz kolorowego nadruku z białymi elementami?
Nasza firma z Goleniowa koszulki z nadrukiem wykonuje również przez zastosowanie techniki DTF. Wydruki DTF do termotransferu to metoda oparta na najnowszej technologii znakowania tekstyliów w pełnym kolorze. Wydruki wykonywane są z CMYK-a i nie generują dodatkowych kosztów przygotowania dla każdego koloru jak przy transferze sitodrukowym. Na tkaninę przenoszony jest tylko kolorowy wydruk więc nie ma potrzeby wycinania go po obrysie jak przy termotransferze flexem. W przeciwieństwie do sublimacji możemy stosować DTF zarówno na poliestry jaki i bawełnę a także na białe i kolorowe materiały. Wydruki DTF można samodzielnie transferować za pomocą prasy termicznej w dowolne miejsce i często niedostępne dla drukarek DTG. Jednym słowem wydruki DTF są rewelacyjnym rozwiązaniem. Mogą zastąpić inne techniki znakowania a przede wszystkim mogą je uzupełnić i otworzyć nowe możliwości.
Jak wygląda proces znakowania odzieży sitodrukiem?
Przystępując do procesu drukowania metodą sitodrukową, w pierwszej kolejności należy wykonać kliszę, czyli „rozbarwić” plik graficzny, jeśli posiada on więcej niż jeden kolor. Sito to rama z napiętą siatką, na której umieszcza się emulsję światłoczułą, a wraz z nią przygotowaną kliszę. Tak przygotowane urządzenie naświetla się światłem UV. Utwardzona warstwa emulsji tworzy matrycę, która nie przepuszcza farby. Wypłukane zostają z niej natomiast nieutwardzone punkty emulsji. Po przygotowaniu matryc, można przystąpić do druku – farba zostaje przeciśnięta przez te obszary sita, które zostały wcześniej wypłukane.